A már létező lágy működtetők eddig azonban, komplex integrációt és összekapcsolást igényeltek a különálló funkcionális egységek között az önálló elérés érdekében. Ennél a fejlesztésnél egy teljesen puha robotot alkottak meg, egyetlen egység szintjén, mely képes a testi érzékelésre, működtetésre és vezérlésre.
Érintésre reagáló robot
A kínai délkeleti egyetem tudóscsoportja fejlesztette ki a markoló eszközt, melyet a Vénusz légyfogóhoz hasonló növények ihlettek. Ezek a növények a közvetlen környezetükben történő mozgásra reagálnak. A légyfogó leveleinek végén helyezkednek el az édes illatot árasztó csapdák. Amikor a zsákmány a csapdára száll, majd az érzékelőket megérinti, a levéllemezek pár másodperc alatt összezáródnak és foglyul ejtik az áldozatot.
A kutatók egy folyadékkristályos elasztomer (LCE) néven ismert polimer lemezzel kezdték a kísérletezést, amely a hőmérséklet változásaira reagálva változtatja alakját. Ezután folyékony fémmel (nikkel-infúzióval kezelt gallium-indium ötvözet) kezelve a felületet, mágnesesen sorokba rendezték, ezzel megszakítás nélküli áramkört alkotva. Végül pedig egy szilikon réteggel zárták le az áramkört.
Amikor az áramkörön elektromos áramot vezetünk át, kis mennyiségű hő keletkezik az anyagban. A megérintett felületre gyakorolt mechanikus nyomás megnyújtja az áramkört, aminek következtében az áram és ezáltal az anyag hőmérséklete csökken. Ennek eredményeként az LCE befelé görbül. A nyomás enyhítésével lehetősége van, hogy visszatérjen alapértelmezett sík állapotába. Ezzel a megoldással a kutatók képesek voltak apró tárgyakat megfogni.
A robot a megfogott elemeket képes felemelni, mozgatni majd eldobni, amikor a fogó kibontakozik a kezdeti nyomás elengedése után.
Az eredeti cikk itt olvasható: https://makronom.mandiner.hu/cikk/nyomtatas/20210304_novenyek_altal_ihletet_robotok